Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: τα παραμύθια περι ασφάλειας ηλεκτρονικών συναλλαγών

τα παραμύθια περι ασφάλειας ηλεκτρονικών συναλλαγών 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5760

• tim05411
  • Το Άβαταρ του/της tim05411
  • Αποσυνδεμένος
Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ και τους αναγνώστες και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την πρόσφατη εμπειρία μου, ως θύμα ηλεκτρονικής απάτης, Είμαι χρήστης πιστωτικής κάρτας, συνδεδεμένης με PAYPAL και κάνω ηλ. αγορές τουλάχιστον 10 χρόνια, απο Ελλάδα και εξωτερικό. Ολα τα καταστήματα, Ελληνικά και μη, διαβεβαιώνουν πως είναι ο ΠΙΟ ασφαλής τρόπος πληρωμής και πολλοί αγοραστές προτιμούν αυτόν το τρόπο πληρωμής απο την απλή χρήση πιστωτικής η χρεωστικής κάρτας στο διαδίκτυο. Πρόσφατα λοιπόν, παρέλαβα στο ηλ. ταχυδρομείο μου, 3 μηνύματα απο την PAYPAL επιτυχών συναλλαγών για αγορές απο ένα ηλεκτρ. κατάστημα με έδρα την Κίνα (μάλλον) με επωνυμία LIGHT IN THE BOX LIMITED. Το συνολικό ποσό των συναλλαγών ήταν 1.550 ευρώ περίπου. Κατόπιν λαμβάνω μνμ αφαίρεσης (αποσύνδεσης) της πιστωτικής μου κάρτας απο το λογαριασμό και έπειτα άλλο ένα μνμ οριστικού κλεισίματος του λογαριασμού μου PAYPAL. Οπως καταλαβαίνετε έπαθα ένα σοκ και προσπαθούσα να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει, διότι εγώ ούτε πραγματοποίησα αυτές τις αγορές, ούτε αποσύνδεσα την κάρτα, ούτε έκλεισα το λογαριασμό. Σαν πρώτη κίνηση ακύρωσα την πιστωτική μου κάρτα τηλεφωνικά. Επειτα διαπίστωσα οτι τίποτα δεν ήταν τυχαίο και οι κινήσεις αυτές ήταν πολύ προσεγμένες. Αρχικά κάποιος χάκαρε τον (ασφαλή) λογαριασμό μου PAYPAL, έκανε τις αγορές του, χρησιμοποιώντας την πιστ. κάρτα μου, έπειτα αποσύνδεσε την κάρτα και έκλεισε το λογαριασμό μου. Ετσι εγώ δεν μπορώ να ακυρώσω τις αγορές αλλα ούτε και μπορώ να τις δώ καν, σαν μη χρήστης PAYPAL πλέον. Ούτε μπορώ να κάνω παράπονα η αίτηση επιστροφής χρημάτων στην PAYPAL, γιατί εφόσον έκλεισε ο λογαριασμός μου, δεν με αναγνωρίζει πλέον το σύστημά τους. Εαν κάνω νέα εγγραφή είμαι νέος χρήστης και δεν έχω ουδεμία σχέση με τον προηγούμενο λογαριασμό μου. Επιπλέον στις αγορές που έγιναν από το LIGHT IN THE BOX LTD έχουν βάλει άλλα στοιχεία αγοραστή και διεύθυνσης αποστολής, εννοείται άγνωστα σε μένα. Την επόμενη το πρωί έκανα αίτηση αμφισβήτησης αγορών στο κατάστημα της τράπεζας, οπου και με ρώτησαν γιατί δεν έχω ασφαλίσει την πιστ. κάρτα μου απο απώλεια, κλοπή η παραβίαση !!!!! Αν το είχα κάνει αυτό δεν θα έμπλεκα ετσι !!!!! Η υπάλληλος της τράπεζας μου είπε ΜΟΝΟ 30 ευρώ για αγορές εως 4.500 το χρόνο. Και αυτό για ασφάλεια κάρτας, παρόλο που μας προτρέπουν να κάνουμε όλες τις αγορές μας με κάρτες και οτι είναι ασφαλές !!! Φυσικά έκανα και καταγγελία και μήνυση κατά αγνώστων, στην Ασφάλεια της περιοχής μου, οπου και θα προωθηθεί και στο τμήμα δίωξης ηλ. εγκλήματος με ότι συνεπάγεται αυτό. Δεν ξέρω το αποτέλεσμα των ενεργειών μου, διότι κανένας απο την τράπεζα η το τμήμα της ασφάλειας δεν με διαβεβαίωσε τίποτα.....για το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι η κάρτα μου φεσώθηκε κατα 1.550 ευρώ που εγώ πρέπει να τα καλύψω άμεσα γιατί τοκίζονται και εγώ θα τα φάω όλα κερατιάτικα !!!! ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν στους χρήστες PAYPAL.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα